Laboatorijski ispitni sustav za testiranje otočnog režima rada pušten u rad

Dana 27.11.2018. pušten je u rad laboratorijski ispitni sustav za testiranje ASPEMS sustava u otočnom režimu rada. Sustav se sastoji od motor-generator grupe i upravljačkih razdjelnika.

Konretno riječ je o trofaznom sinhronom generatoru, proizvođača ATB-SEVER, slijedećih nazivnih podataka: 200 kVA, 400 V, 289 A, 1000 min-1, koji je spojen na asinkroni kavezni motor snage 315 kW, te pratećim razvodnim u upravljačkim ormarima: Razvodni ormari sinhronog generatora (RSG), zvjezdišta generatora (RZG) i laboratorijskih potrošača (RLP).

Sustav je upravljan preko pretvarača frekvencije koji ima mogućnost upravljanja po brzini i momentu motora, što omogućuje simuliranje rada turbine stvarne elektrane.

Sustav je pušten u rad na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu.